A rendezői mesterség alapjai

Vezető tanárok: Horvát Lili és Kis Hajni

Ezt a képzési formát azoknak ajánljuk, akikben már megfogalmazódott az elhatározás, hogy közelebb kerüljenek a filmkészítés gyakorlatához és akiket kifejezetten a rendezői mesterség komplexitása, az ebben rejlő szakmai-művészi lehetőségek érdekelnek.

KÉPZÉSÜNKNEK ALAPVETŐEN HÁROM FŐ CÉLJA VAN
szakmai támogatást nyújtani a jelentkezőkben már meglévő, a filmkészítéshez szükséges alap-készségek erősítéséhez
 felszabadítani és kibontakoztatni a diákokban meglévő alkotói érzékenységet, tehetséget és ambíciót
filmes gyakorlatokkal segíteni annak az alkotói folyamatnak a megértését, fejlesztését, melynek során a rendezői víziókból rendezői döntések születnek.

Az egy szemeszteres – 200 órás – alapképzés lehetőségeiből adódik, hogy mind az elméleti, mind pedig a gyakorlati órákon a filmrendezői szakmához szükséges szemléletet és a leglényegesebb kompetenciákat fogjuk erősíteni. Fontos látni, hogy a szak elsősorban nem művészképzésre, hanem a szakmai alapok átadására vállalkozik. Mélyen hiszünk ugyanis abban, hogy az alkotói fantázia csak a biztos szakmai tudás megszerzésével együtt hozhat létre sikeres műveket.

Képzésünkben jelentős szerepe van a gyakorlati oktatásnak, hiszen a filmkészítés mechanizmusa minden pontján szorosan kötődik a technikához, pénzügyekhez, szervezéshez. Tudatosítani akarjuk a hallgatókban, hogy ezen a pályán kiemelt szerepe van a praktikus gondolkodásnak, a projekt-szemléletnek, miközben természetesen az összes társművészettel kapcsolatos tájékozottság és fogékonyság is nélkülözhetetlen a rendező munkája során.

KÉPESSÉGEK, MELYEK REÁLISAN MEGSZEREZHETŐK A KÉPZÉS SORÁN
eligazodás a filmgyártás technológiai környezetében
vizuális történetmesélés logikájának megértése
filmterv fejlesztés alapszintű ismerete
szakmai együttműködés, a szakmai alapfogalmak, definíciók elsajátítása
alkotói együttműködés lehetősége a különböző filmformákban
hazai- és külföldi filmes egyetemek felvételijére való felkészülés

A SZEMESZTER TEMATIKAI VÁZLATA
A vizuális történetmesélés alapjai
Filmgyártási workflow – eszközismeret, intézmények, gyártás és finanszírozás
Képalkotási és dramaturgiai alapismeretek
A színészvezetés alapjai – együttműködés a színészekkel, a rendezői instrukció
Filmterv fejlesztés alapjai
Alkotói együttműködések: producer, író, operatőr, vágó, hangmérnök, zeneszerző, látványtervező

A felvételt nyert hallgatók számára alapszintű elméleti ismereteket nyújtunk a filmkészítés folyamatáról. Ezzel párhuzamosan a mesterséget oktató tanároktól egymásra épülő, személyre szóló gyakorlati feladatokat kapnak, melyek elvégzése során egyre közelebb kerülnek a rendezői szakma alapjainak elsajátításához.

JELENTKEZÉS, FELVÉTELI
Az első körben önéletrajzot és motivációs levelet kérünk. Ennek alapján személyes beszélgetésre hívjuk a jelentkezőket. A második forduló feladatait a jelentkezőkkel írásban ismertetjük.

Az egy szemeszteres (200 órás), gyakorlat orientált képzésre már jelentkezhetsz az alábbi e-mail címen:
hello@lumierefilmiskola.hu

AZ ELMÉLETI- ÉS GYAKORLATI ÓRÁK ELOSZTÁSA
– Filmszakmai ismeretek 40 óra (10 alkalom)
– Mesterség órák összesen 160 óra (40 alkalom)
– 64 óra elmélet (16 alkalom) – előadás, elemzés
– 96 óra gyakorlat (24 alkalom) – gyakorlati feladatok és azok értékelése

A SZEMESZTER OKTATÁSI RENDJE
április 15-től június 15-ig heti 2-3 alkalom
—-nyári szünet szeptember 1-ig —-
szeptember-október heti 2-3 alkalom
– Mindösszesen 50 alkalom a 3 és fél hónap alatt
– Vizsga – október közepén