2019. 09. 16.

Forgatókönyvírás alapjai

Bereményi Géza vezetésével

A 21. század egyik legdinamikusabban fejlődő művészeti ága a forgatókönyv írás- és fejlesztés mind a játékfilmek, mind pedig a minőségi sorozatok terén. Ennek megfelelően a filmíró szakma presztízse világszerte jelentős változáson ment keresztül. Nem csak a forgatókönyvírók, dramaturgok, de a fejlesztési folyamat különféle szakértői és oktatói is meghatározó szereplői ma már a film- és televíziós iparnak.

Képzésünk alapgondolata tehát, hogy elsősorban úgy tekintünk erre a területre, mint tanulható szakmára, amihez persze szükségesek bizonyos képességek. Ezt a szakot elsősorban azoknak javasoljuk, akik a forgatókönyvírást, mint mesterséget szeretnék megtanulni, majd pedig készség szinten, professzionális célokra használni.

Várjuk a jelentkezésedet, ha tehetséget és ambíciót érzel magadban, hogy az írást, mint alkalmazott művészeti tevékenységet sajátítsd el. A nálunk megszerzett szakmai ismeretek segítségével meg fogod érteni az írói döntések logikáját, majd az ezzel kapcsolatos alkotó- és elemző képesség az, ami megalapozza az utat a filmírói karriered előtt.

Ezen a képzésen arra vállalkozunk, hogy elmondjuk, megmutatjuk és együtt gyakoroljuk, hogyan tanulható ez a mesterség, majd később, a szakmai fejlődés során hogyan válik a mesterség művészetté.

• Vizuális történetmesélés

• A forgatókönyv szerkezeti elemei

• Karakter fejlesztés

• A történet világa

• A drámai konfliktus

• Írásgyakorlat, párbeszéd írás

• Hatáselemzés

• Irodalomtörténet, drámatörténet

• Dramaturgia, a rövidfilm,- a játékfilm,- és a sorozat dramaturgiai sajátosságai

• A pitchelés jelentősége, technikája

• Filmterv fejlesztés (szinopszis, treatment, stepoutline, 1st draft)

• Együttműködés a rendezővel, producerrel, színésszel

• Forgatókönyvíró szoftverek használata, filmszakmai ismeretek

Tudnivalók

Bereményi Géza

Egy rövidfilm forgatókönyvének fejlesztése az ötlettől a forgatókönyv prezentációig.

Értékelés
Kétféle oklevelet adunk ki. Az egyik tanúsítja, hogy a hallgató a kurzust elvégezte. A Kiválóan elvégezte megjelölésű oklevelet pedig csak a jeles eredményt elért hallgatóknak adjuk. Ennek a munkalehetőségek szempontjából van nagy jelentősége.

Milyen képességekre van szükséged, hogy elsajátítsd a forgatókönyvírás mesterségét?
Alapszintű filmes tájékozottság, íráskészség, nyitottság, jó kommunikációs készség, érettségi.

Iskolánkban aktív művészek, valamint jelentős nemzetközi tapasztalattal rendelkező, élvonalbeli szakemberek tanítanak. Ők azok, akik máris a legfontosabb szakmai kapcsolataid lesznek. Akik elindítanak a pályán. Akik megteremtik a feltételeit annak, hogy részese legyél a filmes társadalomnak. Akik többet jelentenek, mint bármilyen oklevél, vagy bizonyítvány, hiszen ők fognak kezességet vállalni érted, ők fogják az első munkalehetőségeket ajánlani.

Idén ősszel egyszerre indítunk el 4 alkotói szakot: írás, rendezés, operatőr- és vágó képzés. Ez lehetővé teszi, hogy közös filmterveken dolgozz a diáktársaiddal, s megalapozd a későbbi szakmai kapcsolataidat. Ezen felül, a forgatókönyvíró szak elvégzése után képessé válsz az alábbiakra:

• forgatókönyvírás önállóan és csapatban
• sorozat írás önállóan és csapatban
• dramaturgiai tevékenység
• átfogó ismeretek a hazai forgatókönyv-fejlesztési folyamatokról
• széleskörű tudás a hazai filmfinanszírozás lehetőségeiről
• együttműködési képesség a filmterv fejlesztésben dolgozó munkatársakkal, szakértőkkel

Bereményi Géza

Csáki Judit