Koordinált képzés – Hangmester

Koordinált képzés – Hangmester

Az egy szemeszteres, projekt-szemléletű alapképzés célja, hogy a Filmhang készítés lényegét érintő képességeket erősítse: együttműködési és kommunikációs készség, problémamegoldó képesség, technikai-, tervező- és szervező készség, dramaturgiai érzék, analitikushallás kialakítása, történetközpontú hangi gondolkodás.

Filmhang készítővé válni minden műfajban komplex tudást, érzékenységet, szakmai felkészültséget, de mindenekelőtt magas fokú együttműködési kultúrát feltételez. Éppen ezért tartjuk fontosnak, hogy hallgatóinkat már a kezdetektől a közös munka élményére készítsük fel. A filmes alkotói pálya egyik alaptétele, hogy az ötletek kidolgozása, a film megtervezése, előkészítése, forgatása, utómunkája, forgalmazása és fesztiváloztatása- tehát a teljes filmgyártási workflow – az alkotók és szakemberek partneri viszonyára épüljön.

Ezért a filmhang készítés koncepcióját összehangoltuk a másik hat szak – rendező, forgatókönyvíróoperatőrproducervágófilmszínész – módszertanával és órarendjével.

A kurzus során a hallgatók a saját szakmájuk követelményei mellett a közös filmes feladatokra koncentrálnak. A hét szak diákjainak együttműködésében előbb az egészen rövid mozgóképes vázlatok, etűdök, kísérletező- és műfaji gyakorlatok készülnek el, majd a hallgatók szintén közösen készülnek fel a szemeszter végére elkészítendő vizsgafilmjükre.

A filmhang készítő szakon tanuló diákoknak ezen felül meg kell ismerkedniük azzal a jelentős mennyiségű szakmai ismerettel, ami a XXI. századi filmhang rögzítéséhez és utómunkájához, a hang dramaturgiájának kialakításához, valamint a teljes munkafolyamat megtervezéséhez és lebonyolításához szükséges.

Módszertanunkat tehát a technikai-, elméleti-, gyakorlati tudás és a művészeti szépérzék határozza meg.

• Pre-production, a hang fizikája

• Technikai eszközök, analóg és digitális technológia

• Filmhang történet

• Helyszíni hang rögzítése

• Archiválási folyamatok

• Kép-hang egymásra hatása

• Forgatókönyv hangi aspektusai

• Stúdió szoftver ismeretek (Pro Tools)

• Post-production, sound design, pluginek működése és használata (EQ, dinamikaszabályozók, zengetők), mastering

Célunk tehát eljuttatni a diákot a tervezés folyamatától a kész hanganyagig.

Lumiere TANÚSÍTVÁNY

Milyen képességekre van szükséged, hogy sikeres vágó legyél?

Bodnár Vajda Dávid

Gáspár Szabolcs