Koordinált képzés – Filmszínész

Koordinált képzés – Filmszínész

A Filmszínész oktatást néhány évvel ezelőtt a Lumiere Filmiskola alapítói indították el Magyarországon, olyan színész tanárokkal, mint Pokorny Lia, Gyabronka József, Ónodi Eszter, Thuróczy Szabolcs, Für Anikó, Jordán Tamás, Hámori Gabriella, Szamosi Zsófia, Kerekes Vica és mások.

Idén harmadik alkalommal hirdetjük meg a Koordinált filmes-és filmszínész szakunkat, mely a másik öt alkotói szak forgatókönyvíró, operatőr, rendező, vágó, hangmester  –  összehangolt képzésére épül: közös órák, közös gyakorlatok, közös vizsgafilmek és a szabad áthallgatás: ezek a legfőbb jellemzői ennek a Magyarországon egyedülálló oktatási formának.

A Filmszínész mesterség minden műfajban komplex tudást, érzékenységet, szakmai felkészültséget, de mindenekelőtt magas fokú együttműködési kultúrát feltételez. Éppen ezért tartjuk fontosnak, hogy hallgatóinkat már a kezdetektől a közös munka élményére készítsük fel.

A 2023-as tanévben egy olyan újítást vezetünk be, ami épp a Filmszínész szakot érinti, ugyanis most először indítunk egymásra épülő, két féléves osztályt. A most októberben induló filmszínész szakra tehát elsősorban azok jelentkezését várjuk, akik kellő elhivatottságot éreznek magukban, hogy a 2 x 220 órás képzésen részt vegyenek.

Az első, alapozó félév 2023 októberében indul, az órák júniusig tartanak. A második, már haladó félév jövőre, 2024 októberében kezdődik és szintén 220 órát tartalmaz.

Osztályvezető tanár: Kerekes Éva, Jászai-díjas, Érdemes művész, az Örkény Színház tagja.

Az alapozó félév tematikája:

• filmszínész mesterség
  • filmszínész gyakorlatok
  • beszédtechnika
  • filmkészítési alapismeretek
  • filmtörténeti alapismeretek

Az ez évi képzésünk, most új lehetőségeket kínál a színinövendékeknek. Ellentétben a hagyományos színészképzésben megszokott módszerekkel, a kezdetektől együtt tanulnak a többi szak diákjaival, együtt dolgoznak a learning by doing módszer szellemében. A kurzus során a hallgatók a saját mesterségük követelményei mellett a közös filmes feladatokra koncentrálnak. A hat szak diákjainak együttműködésében előbb az egészen rövid mozgóképes vázlatok, etűdök, kísérletező- és műfaji gyakorlatok készülnek el, majd a hallgatók szintén közösen készülnek fel a szemeszter végére elkészítendő vizsgafilmjükre.

Mindezek mellett a Koordinált képzés többi osztályával, de különösen a rendező hallgatókkal való filmforgatások határozzák meg az első 220 óra tematikáját. Ez azt jelenti, hogy az évközi és év végi feladatokban, etűdökben, vizsgafilmekben fognak szerepelni a színész osztály diákjai.

A filmszínész képzés módszerét alapvetően a személyiségek nyitottságára, a különféle megélt élmények felmutatására építjük és arra a kölcsönös bizalomra, ami diák és tanár, illetve diák és diák között teremtődik meg.

Ebben az érdeklődő, egymás személyiségét tiszteletben tartó, partneri viszonyt kialakító iskolai közegben kezdjük meg a közös munkát. Módszertanunkban természetesen mi is a klasszikus színészképzés útján indulunk el, de már a kezdetektől megszervezzük a filmes diákokkal való közös gyakorlatokat.

• Kamera előtti jelenlét

• Karakter építés a színészi munkában

• Beszédtechnika

• Helyzetgyakorlatok, improvizáció

• Filmelemzés

• A színész munka hatáselemzése

• Dramaturgiai alapismeretek, vizuális történetmesélés

• Forgatókönyv elemzés

• Filmszínész technikák a gyakorlatban

A vizsgafilmek elkészítésében való részvételből áll, valamint az évközi munka értékeléséből.

Lumiere TANÚSÍTVÁNY

Milyen képességekre van szükséged, hogy sikeres filmszínész legyél?

Cserhalmi György

Kerekes Éva