Koordinált képzés – Operatőr

Koordinált képzés – Operatőr

Az egy szemeszteres, projekt-szemléletű alapképzés célja, hogy az Operatőri mesterség lényegét érintő képességeket erősítse: képi gondolkodás, vizuális történetmesélés, kompozíció- és világítás, fotó- és filmtechnikai ismeretek. Operatőrnek lenni minden műfajban komplex tudást, érzékenységet, szakmai felkészültséget, precizitást, de mindenekelőtt magas fokú együttműködési kultúrát feltételez.

Éppen ezért tartjuk fontosnak, hogy hallgatóinkat már a kezedektől a közös munka élményére készítsük fel. A filmes alkotói pálya egyik alapkérdése, hogy az ötletek kidolgozása, a film megtervezése, előkészítése, forgatása, utómunkája és a közönséghez való eljuttatása- tehát a teljes filmgyártási workflow – az alkotók és szakemberek partneri viszonyára épüljön.

Ezért az operatőr képzés koncepcióját összehangoltuk a másik hat szak – forgatókönyvíró, rendező, producer, vágó, filmszínész, hangmester – módszertanával és órarendjével.

A kurzus során a hallgatók a saját szakmájuk követelményei mellett a közös filmes feladatokra koncentrálnak. A hat szak diákjainak együttműködésében előbb az egészen rövid mozgóképes vázlatok, etűdök, kísérletező- és műfaji gyakorlatok készülnek el, majd a hallgatók szintén közösen készülnek fel a szemeszter végére elkészítendő vizsgafilmjükre.

Mindezeken túl az operatőr képzésünk leglényegesebb elemének a világítási gyakorlatokat tartjuk, amit a 200 négyzetméteres Lumiere Studio-ban tartunk, míg a professzionális eszközismeret órák Közép-Európa legjelentősebb rental cégében, a Vision Team-ben történnek, ahol diákjaink a high-end technikával ismerkednek meg.

• Fényképészeti- és filmtechnikai alapismeretek

• Filmnyelvi alapismeretek

• Világítás

• Kameramozgatás

• Mozgókép elemzés

• Vizuális dramaturgia

• A forgatókönyv operatőri értelmezése

• Kompozíciós technikák

• Műfaji ismeretek az operatőr szemével

• A plánozás logikája

• Együttműködés a rendezővel, fővilágosítóval, színészekkel

Milyen képességekre van szükséged, hogy sikeres operatőr legyél?

Vezető tanár: Szabó Gábor operatőr

Szabó Gábor