2019. 09. 16.

Képzés kezdése

KÉPZÉS TARTALMA

New Media

A New Media szak elindításával elsősorban azokra a pályakezdőkre számítunk, akiket megérintett a 21. század új műfajának, az online videó-újságírásnak a komplexitása, gyorsasága, akiket intellektuálisan lázba hoz a lehetőség, amit az internet kínál: a hírek által generált, vizuális történetmesélés, illetve az ezzel járó, s szinte azonnal mérhető hatás, a nézői visszajelzések.

Azokra gondolunk tehát, akiknek felkelti az érdeklődését ez az újságírói- és filmes karrier lehetőség, mely a neten kívül még az alábbi területeken bontakozhat ki: televíziós csatornák, hírügynökségek, marketing- és reklám ipar. Ezek a média-platformok ugyanis egyre növekvő mennyiségű, s egyre magasabb minőségű videó-tartalmakat  szeretnének vásárolni és sugározni, melyek előállításához kvalifikált szakemberekre van szükség.

A „New Media”, vagy más néven „Videó újságírás” (angolul: video journalism) szak elindításával Magyarországon az elektronikus újságíró-képzés új fejezetét nyitjuk meg. A szakindítás célja, hogy az itt végzett diákok teljes körű elméleti- és gyakorlati képzésben részesüljenek mind a hagyományos, mind pedig az elektronikus újságírás területén. Tekintettel arra, hogy a Lumiere Filmiskola a hazai filmoktatás egyik meghatározó, s kiterjedt szakmai kapcsolatokkal rendelkező szereplője, a New Media szak hallgatói ráadásul egy olyan filmes közegbe kerülnek, ahonnak a későbbi karrier lehetőségeik a filmipar felé is megnyílnak, akár a dokumentumfilmek, akár a non-fiction sorozatok irányába.

MELYEK AZOK AZ ALAPVETŐ SKILLEK, SZAKMAI KOMPETENCIÁK, MELYEKET A DIÁKOK A KÉPZÉS SORÁN ELSAJÁTÍTHATNAK?

• Az újságírás alapjai

• A hírszerkesztés alapjai

• A riporteri munka alapjai

• Rádió- és televízió történet

• „Non fiction” műfajok filmben és televízióban

• Fotográfiai alapismeretek

• Hangmérnöki alapismeretek

• Operatőri alapismeretek

• A digitális vágás alapjai

A NÁLUNK VÉGZETT DIÁKOK AZ ALÁBBI TUDÁSOKAT SZERZIK MEG:

• Alapos tájékozottság a hazai- és nemzetközi média piacon

• Témák felkutatása

• Háttéranyagok, információk szakszerű begyűjtése, rendszerezése

• A képalkotás, az interjú készítés, a vágás alapjai

• Vizuális történetmesélés rövid, közérthető módon

ÚJSÁGÍRÓI MŰFAJOK ALAPOS- ÉS DIFFERENCIÁLT ISMERETE AZ ALÁBBI TERÜLETEKEN:
• Híradó
• Élőadás
• Élő helyszíni bejelentkezés
• Riportfilm
• Portréfilm
• Dokumentumfilm
• Vlog

Írásbeli tesztből és gyakorlati feladatból áll, valamint az évközi munka értékeléséből

Értékelés

Kétféle oklevelet adunk ki. Az egyik tanúsítja, hogy a hallgató a kurzust elvégezte. A Kiválóan elvégezte megjelölésű oklevelet pedig csak a jeles eredményt elért hallgatóknak adjuk. Ennek a munkalehetőségek szempontjából van nagy jelentősége.

Milyen képességekre lehet még szükséged, hogy sikeres videó-újságíró legyél?

Alapszintű angol nyelvtudás, és filmes tájékozottság, érdeklődés és elkötelezettség a szakma iránt.

A szak vezető tanára Kálmán Olga. Vele együtt dolgozik Vágvölgyi B. András újságíró, filmrendező, a Magyar Narancs alapító főszerkesztője, Földes András videó-újságíró, az Index munkatársa, Katz Dávid videó-újságíró, a 24.hu munkatársa, Salamon András filmrendező, egyetemi oktató, a Lumiere Filmiskola egyik alapítója.

TANÁROK

Földes András

Kálmán Olga

Katz Dávid

IMDB Önéletrajz

Vágvölgyi B. András

Kérjük, ha üzensz nekünk, add meg a telefonszámod is az üzenet mezőben, hogy hatékonyabban tudjuk Veled felvenni a kapcsolatot, és válaszd ki melyik képzés érdekel és jelentkezz, vagy csak tedd fel a kérdéseid.