2019. 09. 16.

Operatőri mesterség alapjai

A szak elindításával folytatódik az a tudatos építkezés, aminek a célja, hogy a filmipari hiányszakmák képzése mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektessünk az alkotói területek oktatására.

A rendezés, vágás és a forgatókönyvírás mellett az őszi szemeszterben először indítjuk el az operatőr képzésünket. Ezt a szakot elsősorban azoknak ajánljuk, akik forgató operatőrként (camera operator) akarnak munkát vállalni magyar-és nemzetközi játékfilmekben, sorozatokban, illetve önálló operatőri feladatokra készülnek kisjátékfilmben, dokumentumfilmben. Nem utolsó sorban azok számára is jó választás ez a szak, akik meg akarják alapozni a tudásukat, mielőtt hazai, vagy nemzetközi filmes egyetemek operatőri képzéseire jelentkeznének.

Leendő mestereidtől elsősorban a vizuális történetmesélés logikáját, alapkérdéseit fogod megtanulni Kiemelten foglalkozunk a nemzetközi filmekben használatos, legkorszerűbb kameramozgató technikákkal, mert tapasztalatunk szerint ezekben a nagy költségvetésű produkciókban komoly kereslet van magyar forgató operatőrökre, de csak olyanokra, akik rendelkeznek az ehhez szükséges skillekkel és legalább középfokú angol nyelv ismerettel.

Hangsúlyozzuk, hogy ez a képzés elsősorban a mesterség elsajáítására koncentrál, mégpedig azzal a határozott céllal, hogy az itt végzett diákok minél előbb bekerüljenek a nemzetközi filmek világába.

A szak elindításával Magyarországon először valósul meg, hogy az osztályvezető tanárok három generációt képviselnek:

Kardos Sándor, Medvigy Gábor, Fillenz Ádám

• világítási alapismeretek, a fény képalkotó szerepe, tulajdonságai

• komponálás álló-és mozgóképeken

• fotográfiai alapismeretek: fénytan, optikai- és laborismeretek

• a plánozás dramaturgiai szerepe

• filmnyelvi alapismeretek, filmtörténeti alapismeretek

• mozgóképek hatáselemzése, alapszintű dramaturgiai ismeretek

• világítási, kompozíciós és kameramozgatási gyakorlatok

• kisfilmes gyakorlatok – vizuális történetmesélés kamerával

• ismerkedés a legkorszerűbb film- és videó kamerákkal (Arriflex 435, Arri Alexa, Amira, stb)

• technikai ismeretek: a professzionális filmkészítés eszközrendszere (világítás, kamera, objektívek, kameramozgatás)

• célzott gyakorlatok a gearhead és a különböző gimball technikák használatára

Tudnivalók

Medvigy Gábor, Kardos Sándor,  Fillenz Ádám

Elméleti és gyakorlati részből áll, valamint a szemeszter során készített feladatok értékeléséből

Értékelés
Kétféle oklevelet adunk ki. Az egyik tanúsítja, hogy a hallgató a kurzust elvégezte. A Kiválóan elvégezte megjelölésű oklevelet pedig csak a jeles eredményt elért hallgatóknak adjuk. Ennek a munkalehetőségek szempontjából van nagy jelentősége.

Milyen képességekre lehet még szükséged, hogy sikeres operatőr legyél?
Alapszintű angol nyelvtudás, és filmes tájékozottság, érdeklődés és elkötelezettség a szakma iránt.

Iskolánkban aktív művészek, valamint jelentős nemzetközi tapasztalattal rendelkező, élvonalbeli szakemberek tanítanak. Ők azok, akik máris a legfontosabb szakmai kapcsolataid lesznek. Akik elindítanak a pályán. Akik megteremtik a feltételeit annak, hogy részese legyél a filmes társadalomnak. Akik többet jelentenek, mint bármilyen oklevél, vagy bizonyítvány, hiszen ők fognak kezességet vállalni érted, ők fogják az első munkalehetőségeket ajánlani.

A Lumiére Filmiskolát abból a megfontolásból alapítottuk, hogy szakszerű válaszokat adjunk a jelenleg tapasztalható, súlyos filmipari szakember hiányra. Együttműködő partnereink a hazánkban készülő amerikai, európai és ázsiai játékfilmek, sorozatok, és reklámfilmek legjelentősebb beszállítói, így szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen napi kapcsolatban vagyunk a legfontosabb gyártó cégek vezetőivel, egyre többen keresnek meg minket munkalehetőségekkel.

Ferenczy Gábor

Fillenz Ádám