Májusi kezdés

Segédoperatőr

A Lumiere Filmiskola az oktatói és a leendő hallgatói iránt érzett felelőssége miatt átalakítja tavaszi képzési programjait.

A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben a tavaszi képzések indítását májusra halasztjuk, és dolgozunk azon, hogy mindenki számára optimális megoldást találjunk. Minden lehetséges megoldást mérlegelünk. Terveink szerint képzéseink elméleti részét online távoktatás keretében oldjuk meg. A gyakorlati órákat természetesen a korlátozások feloldása után filmstúdióinkban tartjuk meg.

A segédoperatőr az operatőr munkáját segíti, feladatköre rendkívül változatos és összetett, kiemelkedően fontos szerepet játszik egy forgatáson.

A filmkészítés technológiáján túl tisztában kell lennie azzal, hogy egy adott jelenet felvételéhez milyen eszközök és anyagok szükségesek. Gondoskodnia kell az eszközök szállításáról, szükség szerint szervizeltetésükről. A forgatási helyszínen üzembe kell helyeznie a kamerákat és kiegészítőit, fényt és távolságot mérni, és élességet állítani a kamerákon felvétel közben.

Ezen a kurzuson elsajátíthatod az alapvető segédoperatőri ismereteket. A képzés két részből áll:

1. Megismered a segédoperatőri pozíciók különböző szintjeit, feladatait, felelősségköreit, a segédoperatőr helyét a stábban, a főbb kamera-, kamera kiegészítő és optika gyártókat. ARRI, Red, Zeiss, Angenioux, Cook stb.

2. Együttműködő partnerünk, a Vision Team kameraraktárában és helyszínein bemutatjuk a főbb kamerákat: ARRI Alexa SXT, Plus, Studio, DTE ARRI Alexa Mini, ARRI Amira.

Ez az óraszám már ad egy erős alapot, és tudni fogod, hogy merre fejlődjél. A kurzus elvégzése után a NEMZETI FILMINTÉZET és a LUMIÉRE által szervezett filmes gyakornok programban regisztrálva juthatsz majd munkához. Az első egy-két gyakornoki munka után ha elég jó vagy és odateszed magad, hamarosan önálló feladatokat is kaphatsz hazai- és nemzetközi játékfilmekben, sorozatokban, reklámfilmekben.

Ennek természetesen az a legfontosabb feltétele, hogy te magad is mindent megteszel a szakmai ismeretek elsajátítása érdekében.

• digitális kamera rögzítési elve, ehhez kapcsolódó fogalmak
• mértékegységek
• ARRI Alexa SXT, Plus, Studio, DTE ARRI Alexa Mini, ARRI Amira, Red Wapon Red Dragon
• Film kamera: ARRI 435 • Statív set, Oconnor, small, normal tripods, hi-hat
• Matebox, MB18,LMB25,LMB6,MB14
• Onboard monitorok, TV-Logic, SmallHD
• Wcu-4, sxu-1, Lcube, UMC
• Cinetape, UDM
• ARRI Alexa Mini szerelési gyakorlat – stúdió
• handheald – Steadycam

Írásbeli tesztből és kameragyakorlati feladatból áll, valamint az évközi munka értékeléséből

Értékelés

Háromféle oklevelet adunk ki.

– Az egyik tanúsítja, hogy a hallgató a kurzust elvégezte. Ez a közepesen, vagy annál rosszabbul teljesítőknek tartogatjuk (eddig még nem volt ilyen hallgatónk)

– A második a Jó eredménnyel elvégezte

– A harmadik a Kiválóan elvégezte megjelölésű oklevél, amelyet pedig csak a jeles eredményt elért hallgatóknak adjuk. Ennek a munkalehetőségek szempontjából van nagy jelentősége.

Milyen képességekre lehet még szükséged, hogy sikeres segédoperatőr legyél?

Képzési rend

Heti két alkalommal: egy hétköznap 18-21 óra között, valamint egy hétvégi napon 10-17 óra között.

Diósy Mihály

Berlini küldetés – second assistant camera/first assistant camera “b” additional second unit / first assistant camera/second unit second assistant camera

TerminátorSötét végzet – second assistant camera: 2nd unit

The Last Kingdom – first assistant “b” camera

The Allienist – first assistant “c” camera

Tóth Zsolt

Post Mortem – B kamera

Kincsem – C kamera

Lucky Man – operatőr

Aranyélet – B kamera

A berni követ – B kamera

Társasjáték – B kamera

Terápia – B kamera

Getno – operatőr

Puskás Hungary – Operatőr

Seres Bálint

Dűne – camera assistant aerial unit

Terminátor – Sötét végzet – second assistant camera

Inferno – assistant camera: aerial unit

Die Hard – drágább, mint az életed – assistant camera: aerial unit / underwater assistant camera: second unit

Saul fia – underwater assistant camera

A Lumiére Filmiskolát abból a megfontolásból alapítottuk, hogy szakszerű válaszokat adjunk a jelenleg tapasztalható, súlyos filmipari szakember hiányra. Együttműködő partnereink a hazánkban készülő amerikai, európai és ázsiai játékfilmek, sorozatok, és reklámfilmek legjelentősebb beszállítói, így szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen napi kapcsolatban vagyunk a legfontosabb gyártó cégek vezetőivel, egyre többen keresnek meg minket munkalehetőségekkel.

Iskolánkban aktív művészek, valamint jelentős nemzetközi tapasztalattal rendelkező, élvonalbeli szakemberek tanítanak. Ők azok, akik máris a legfontosabb szakmai kapcsolataid lesznek. Akik elindítanak a pályán. Akik megteremtik a feltételeit annak, hogy részese legyél a filmes társadalomnak. Akik többet jelentenek, mint bármilyen oklevél, vagy bizonyítvány, hiszen ők fognak kezességet vállalni érted, ők fogják az első munkalehetőségeket ajánlani.

Diósy Mihály

Ferenczy Gábor