2020. 10. 28.
2020. 10. 28.
2021.04.

Vágás alapjai

A vágás szerepe nagyon jelentősen felértékelődött az elmúlt években.

A vágók a filmművészet meghatározó alkotói, akik nélkülözhetetlenül járulnak hozzá a film sikeréhez. Ők azok, akik a vizuális történetmesélés folyamatában mindvégig ott állnak a rendező mellett, és képviselik a film érdekeit.

A vágói munka sikeréhez olyan komplex tudások, érzékenységek és tapasztalatok szükségesek, melyek megszerzése elképzelhetetlen egy magas szintű, s a vágásra specializálódott képzés nélkül. Felsorolni is sokáig tart azokat a kulcs-kompetenciákat, melyekkel a filmipar és filmművészet felé igyekvő vágónak rendelkeznie kell: magas szintű technikai ismeretek, stílusérzék, dramaturgiai tapasztalat, vizuális érzékenység, ritmusérzék, pszichológiai ismeretek.

Az igazán jelentős rendezők pontosan tudják, hogy a film végső formája és minősége; szerkezete, dinamikája, érzelmi hullámzása, képi világa, hatásmechanizmusa a vágóasztalon dől el.

Ezen a képzésen mi, a kitűnő tanáraink segítségével arra vállalkozunk, hogy bemutatjuk ennek a csodálatos mesterségnek a lényegét, a kreatív vágói szemléletnek- és a technikai ismereteknek az alapjait, s elindítjuk a tanulni vágyó fiatalokat a szakmai fejlődés útján.

Módszertanunk lényege tulajdonképpen nagyon egyszerű: az elméleti- és gyakorlati órákon a vágói mesterség logikáját és technikai-dramaturgiai fogásait adjuk át annak érdekében, hogy minden nálunk végzett vágó diák számára érthetővé váljon a kapcsolat mesterség és művészet között.

• Az Avid Media Composer haladó szintű használata

• Software ismeretek

• Video technika, technológia

• Plánok, tengelyek, kapcsolódások jelentősége

• Utómunkafolyamat áttekintése a projekt kezdéstől az anyag leadásáig

• Dramaturgia

• A dramaturgiai és dinamikai ritmus

• A vágás hatáselmélete és gyakorlata

• Drámai hatások a vizuális történetmesélésben

• A filmzene hatása, használata, jelentősége

• Vágás gyakorlatok

Írásbeli tesztből és gyakorlati feladatból áll, valamint az évközi munka értékeléséből.

Milyen képességekre van szükséged, hogy sikeres vágó legyél?

Alapszintű filmes tájékozottság, íráskészség, nyitottság, jó kommunikációs készség, érettségi.

Szerda: 18-21h

Szombat: 10-17h