Májusi kezdés

Vágóasszisztens

A Lumiere Filmiskola az oktatói és a leendő hallgatói iránt érzett felelőssége miatt átalakítja tavaszi képzési programjait.

A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetben a tavaszi képzések indítását májusra halasztjuk, és dolgozunk azon, hogy mindenki számára optimális megoldást találjunk. Minden lehetséges megoldást mérlegelünk. Terveink szerint képzéseink elméleti részét online távoktatás keretében oldjuk meg. A gyakorlati órákat természetesen a korlátozások feloldása után filmstúdióinkban tartjuk meg.

Egy produkcióban az utómunka fázis kiemelkedően fontos szereplője a vágóasszisztens.

A forgatáson felvett anyagokat másolnia, rendszereznie, ellenőriznie kell, miközben folyamatosan egyeztet a scripterrel. Ezen felül gyakran egy első vágatot (rough cut) is össze kell állítania.

A képzésen a nemzetközileg általánosan elfogadott és alkalmazott vágórendszerek ismerete mellett a forgatókönyv értelmezését, a képalkotás folyamatát, és a vágás elméletét és gyakorlatát is el fogod sajátítani, azaz mindazt, amire egy keresett vágóasszisztensnek szüksége van.

Nélkülözhetetlen technikai alapokat szerzel, és ami a legfontosabb, tudni fogod, milyen irányban kell továbbfejlesztened magad, hogy keresett, profi vágóasszisztensként a legnagyobb filmekben is dolgozhass.

• az Avid Media Composert haladó szinten használod majd, tudni fogod, hogyan kell átlátható projekt-struktúrát kialakítani, exportálni és listázni, tudni fogod mit jelent a digitális jel, az algebrai- és geometriai tömörítés.
• rögzítési formátumok, tömörítési algoritmusok, file kiterjesztések
• adatmentés, DIT-DMT, biztonságos tárolás
• konvertálás, dailies, Davinci Resolve alapok
• szinkronizálás, csapózás, multikamerás groupolás
• scriptsync, project felépítés, rendszerezés
• file alapú content típusok, jellemzőik előfordulásuk, felhasználásuk a forgatási formátumtól a DCP-ig.
• project workfow, pipeline, a metadata öröklés fontossága.
• project finiselés a gyakorlatban. EDL, AAF, Cut list létrehozás

Írásbeli tesztből és kameragyakorlati feladatból áll, valamint az évközi munka értékeléséből

Értékelés

Háromféle oklevelet adunk ki.

– Az egyik tanúsítja, hogy a hallgató a kurzust elvégezte. Ez a közepesen, vagy annál rosszabbul teljesítőknek tartogatjuk (eddig még nem volt ilyen hallgatónk)

– A második a Jó eredménnyel elvégezte

– A harmadik a Kiválóan elvégezte megjelölésű oklevél, amelyet pedig csak a jeles eredményt elért hallgatóknak adjuk. Ennek a munkalehetőségek szempontjából van nagy jelentősége.

Milyen képességekre lehet még szükséged, hogy sikeres vágóasszisztens legyél?

Képzési rend

Heti két alkalommal: egy hétköznap 18-21 óra között, valamint egy hétvégi napon 10-17 óra között.

Hargittai László

A berni követ – vágó

Die Hard – A Good Day to Die Hard – vágóasszisztens

Puskás Hungary – vágó

Hazatérés: Egy szabadságharcos története – vágó

Sejtjeink – vágó

Blade Runner 2049 – technical manager

Levelek – vágó

Duszka Péter

FOMO: Megosztod, és uralkodsz – vágó

Kincsem– vágóasszisztens

Kovács Zoltán

Aranyélet – vágó

Coming Out – vágó

Poligamy – vágó

Kaméleon – vágó

Miss Plastic – A szikék szépe – vágó

A Lumiére Filmiskolát abból a megfontolásból alapítottuk, hogy szakszerű válaszokat adjunk a jelenleg tapasztalható, súlyos filmipari szakember hiányra. Együttműködő partnereink a hazánkban készülő amerikai, európai és ázsiai játékfilmek, sorozatok, és reklámfilmek legjelentősebb beszállítói, így szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen napi kapcsolatban vagyunk a legfontosabb gyártó cégek vezetőivel, egyre többen keresnek meg minket munkalehetőségekkel.

Iskolánkban aktív művészek, valamint jelentős nemzetközi tapasztalattal rendelkező, élvonalbeli szakemberek tanítanak. Ők azok, akik máris a legfontosabb szakmai kapcsolataid lesznek. Akik elindítanak a pályán. Akik megteremtik a feltételeit annak, hogy részese legyél a filmes társadalomnak. Akik többet jelentenek, mint bármilyen oklevél, vagy bizonyítvány, hiszen ők fognak kezességet vállalni érted, ők fogják az első munkalehetőségeket ajánlani.

Duszka Péter Gábor

Ferenczy Gábor